W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.

Kuba

wtorek, 22 listopada 2016

'

Kubańscy bokserzy są znani na całym świecie. Od 1972 roku zdobyli 32 złote medale olimpijskie. Najwięcej ze wszystkich krajów na świecie. Zaplecze do treningów mają prawie żadne. Stary worek bokserski, zniszczony ring. A jednak tu, bez wspomagaczy, kują swoje talenty późniejsze dorosłe bokserskie sławy.

czwartek, 09 stycznia 2014

Uwielbiam fotografować hawańskie uliczki, nigdy ich nie mam dość. Tym razem zapraszam na drugą część spaceru po starówce. Wiem, że to egoistyczne podejście, ale mam nadzieję, że kamienice, ulice tak będą wyglądały jeszcze długo...

poniedziałek, 06 stycznia 2014

Co ma w sobie ta wyspa, że przyciąga mnie do siebie. Już po raz dziesiąty poleciałam do ciepła, słońca i salsy. Mateczka Havana nie była tak gorąca, Varadero tak zatłoczone białasami a Trinidad przez rok aż tak bardzo się nie zmienił. Kocham Kubę! Zawsze będę tam wracać....


niedziela, 08 grudnia 2013

Nie znoszę zimna, szarówki i śniegu! Już nie mogłam się doczekać... wylatuję na Kubę, muszę! Do zobaczenia z mojej ukochanej wyspy.... :))))

czwartek, 19 września 2013

Podczas drugiej wizyty w Santa Clara miałam trochę czasu na włóczęgę po mieście. Typowe kubańskie ulice, samochody, zabudowa. Głównym placem w mieście jest Parque Vidal. Znajduje się tutaj amfiteatr, w którym odbywają się liczne koncerty.

środa, 18 września 2013

Około 4 km na zachód od doliny Vinales znajduje się gigantyczne malowidło Mural de la Prehistoria, wykonane w latach 60. XX wieku na zlecenie Fidela Castro. Kolorowe malowidło na skale pokazuje ewolucję człowieka aż do ostatniego ogniwa rozwoju, czyli "człowieka socjalizmu".

wtorek, 17 września 2013

Miasteczko często pomijane w drodze z Varadero do Havany, jednak warte zatrzymania się i powłóczenia się po starych urokliwych uliczkach oraz wspaniałych jaskiniach w pobliżu. Polecam szczególnie wnętrze mocno zniszczonego kościółka, niedaleko głównego placu w Matanzas i muzeum leków.

poniedziałek, 16 września 2013

W Santa Clara oprócz Mauzoleum El Comendante jest też druga pamiątka po rewolucji - resztki pancernego pociągu, którym podczas rewolucji jechali rządowi żołnierze do Hawany. Pociąg został wykolejony w okolicach Santa Clara przez samego Che.

niedziela, 15 września 2013

Santa Clara - miasto jednego z najbardziej znanych ludzi kojarzonych z Kuba, Ernesto Che Guevary- dla jednych bohatera a dla innych bandyty. Na własne oczy można tu zobaczyć pilnie strzeżone pamiątki po Che i pociąg, który odegrał ważną rolę w walkach o dzisiejszą Kubę.


sobota, 14 września 2013

Podczas pierwszego pobytu na Kubie poznałam Geidy. Młoda, śliczna dziewczyna z Havany, która dopiero co uczyła się języka angielskiego. Przez te kilka lat widziałam, jak z młodego podlotka przemienia się w piękną kobietę. To moja przyszywana córka.

piątek, 13 września 2013

Dolina Vinales jest znana z upraw tytoniu, z którego na udach pięknych młodych Kubanek wyrabia się najlepsze cygara na świecie. Podobno duży wpływ na smak cygar mają warunki, w jakich rośnie tytoń. Pola uprawne otoczone są wapiennymi ostańcami, podobne widziałam w Wenezueli, gdzie nazywają je mogotami.

czwartek, 12 września 2013

Przykre, kiedy rodowici Kubańczycy nie mogą podziwiać piękna wyspy Cayo Coco, bo zwyczajnie nie mają na tam wstępu. Rajskie plaże zarezerwowane dla głośnej, wiecznie pijanej młodzieży z Anglii. W czym ci drudzy są lepsi od pierwszych? 


środa, 11 września 2013

Po pięciu godzinach w wesołym autobusie wreszcie jestem w Baracoa. Gnało mnie tu od pierwszej wizyty na Kubie, wreszcie dotarłam. Chyba intuicja znów dobrze mi podpowiadała- Baracoa i okolice, to cudne miejsce. To tu w 1492 roku miał wylądować Krzysztof Kolumb.

wtorek, 10 września 2013

Na Półwyspie Ancon są białe plaże, podobne do tych z Varadero. Jednak nie ma tu wielu turystów, ceny są niższe a plażowi sprzedawcy nie tak natarczywi. Cisza, spokój i niedaleki Trinidad z mnóstwem zabytków.


poniedziałek, 09 września 2013

Kto lubi odrestaurowane zabytki, dopracowane w szczegółach jak w sterylnym Wiedniu powinien odwiedzić Cienfuegos. Ładne miejsce, jednak jak dla mnie, właśnie przez renowacje odebrano mu klimat. Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 


niedziela, 08 września 2013

Jednego dnia wybrałam się na poszukiwanie stacji kolejowej i zabytkowego pociągu. Traf, a raczej szczęście, sprawiło, że dotarłam na stację na kilka minut przed odjazdem owego pociągu. Trasa przejazdu biegła przez piękną Valle de los Ingenios, czyli Dolinę Cukrowni. Ciuchcią rodem z filmu "Powrót do przeszłości" z dwoma drewnianymi zabytkowymi wagonikami po godzinnej podróży dojechałam do dawnej plantacji rodziny Manaca, do miejscowości Iznaga.

sobota, 07 września 2013

Bardzo lubię to kubańskie miasto. Ma w sobie coś magicznego. Kiedy tylko tam jestem, staram się jak najwięcej wchłonąć, bo czuję, że to ulatuje. Owocuje to sporą ilością zdjęć. Ludzi, domów, psiaków czy samochodów, które wybitnie malowniczo prezentują się na kocich łbach.

piątek, 06 września 2013

Trinidad odwiedziłam kilka razy. Piękne kolonialne miasto z wpisaną na listę UNESCO zabytkowa starówką. Pierwsza wizyta w 2008 roku bardzo krótka, z powodu pomyłki miałam wtedy tam tylko godzinę czasu, więc siłą rzeczy był na mojej liście miejsc koniecznych do ponownego zobaczenia. Wróciłam po kilku miesiącach. Jak się okazało po spędzonych tam kilku dniach, słusznie.

czwartek, 05 września 2013

Jestem sentymentalna, lubię wracać do miejsc, z którymi wiążą się pozytywne emocje, wspomnienia. Będąc drugi raz w Trinidadzie, szukałam głównego bohatera z jednego z moich dawnych zdjęć- zabiedzonego małego pieska, którego sfotografowałam na starówce.


środa, 04 września 2013

Zawsze odkrywam jakąś perełkę. Czy to malowniczy balkon, który wisi na ostatnim włosku, czy nostalgiczną uliczkę. Stara Havana jest pełna pięknych miejsc. Można tu się zgubić... zapomnieć, przenieść do innego świata. Najpiękniejszym havańskim widokiem jest dla mnie Malecon, nadmorska promenada widziana od strony Morro Castle. Tu chcę być rozsypana po śmierci..

 
1 , 2
Darmowe liczniki
Instagram