W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
poniedziałek, 19 grudnia 2016

Znów kłopoty... ma się ten dar, co nie? Jadąc marszrutką z lotniska w Osz, zobaczyłam na łące gromadę wielkich samolotów. Szybka decyzja i wzbudzając zainteresowanie nagłą zmianą planów wśród pasażerów, szybko wysiadłam.


sobota, 03 grudnia 2016

Po wizycie w Iraku potrzebowałam chwili wytchnienia. Przemyśleń i spokoju, najlepiej w cieple i nad wodą. Okazja ku temu była nad Morzem Martwym, które wprawdzie nie zachęcało cenami nielicznych hoteli nad brzegiem, ale kusiło odpoczynkiem po podróży.

niedziela, 27 listopada 2016

Na Maltę poleciałam wczesną jesienią, licząc, że nie będzie tam już tłumu turystów. Srodze się zawiodłam, ale i tak uroki wyspy wynagrodziły mi te trudności. Nie wyobrażam sobie, co tam się dzieje w sezonie wakacyjnym. I tak drugim słyszanym językiem był polski.


środa, 23 listopada 2016

Na maleńką wyspę, słynną wśród turystów, poleciałam wczesną wiosną, przed sezonem. Było cicho, spokojnie, pusto i ... zimno. Santorini będzie mi się kojarzyła z biało- niebieskimi domkami i przenikliwym zimnem. Leniwy pobyt i spacery wysokimi klifami, na których jak jaskółcze gniazda, hotelarze ulepili swoje malutkie pięciogwiazdkowe pensjonaty. Trzeba im przyznać, dopracowane i klimatyczne :)

wtorek, 22 listopada 2016

'

Kubańscy bokserzy są znani na całym świecie. Od 1972 roku zdobyli 32 złote medale olimpijskie. Najwięcej ze wszystkich krajów na świecie. Zaplecze do treningów mają prawie żadne. Stary worek bokserski, zniszczony ring. A jednak tu, bez wspomagaczy, kują swoje talenty późniejsze dorosłe bokserskie sławy.

niedziela, 20 listopada 2016

Yazd było pierwszym miastem, w którym mogłam się rozejrzeć. Dotarłam tu po blisko dziesięciogodzinnej podróży pociągiem z Teheranu. Zatrzymałam się w kultowym Silk Road Hotel, mieszczącym się w starym tradycyjnym perskim domu, zbudowanym ze słomy, gliny i piasku.


sobota, 19 listopada 2016

Mając w Yazd bazę wypadową poznawałam okolicę.

Pierwszym kierunkiem była pustynia... sypka, wietrzna i zdecydowanie urzekająca kolorystycznie. Gorąca w dzień (tu kiedyś zanotowano najwyższą temperaturę na świecie- 70 stopni Celsjusza!!), zimna nocą.


piątek, 18 listopada 2016

Wizyta w meczecie Nasir ol Molk w Shiraz była dla mnie celem podróży do Iranu. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam zdjęcia z tego miejsca, wiedziałam, że muszę go zobaczyć na własne oczy. Kolorowe światło porannego słońca, wpadające przez witraże okien modlitewnej sali.

czwartek, 17 listopada 2016

Isfahan kojarzy mi się z kolorem błękitnym i nawet chustę, którą noszę będąc w Iranie, dobieram do koloru. Niebieskiego w Isfahanie jest mnóstwo. W kopułach licznych meczetów, w pięknej ceramice i metalowych naczyniach sprzedawanych na bazarze w podcieniach Placu Imama.


środa, 16 listopada 2016

W Isfahanie zwolniłam tempo. Na początku miałam ciśnienie, aby jak najwięcej zobaczyć, ale potem.... rozluźniłam się :) Zasługa to Alego i Jego serdecznej rodziny.

W mieście tym zostawiłam swoje serce, dla turkusowych kopuł meczetów, klimatu wielkiego Placu Imama, gwaru ulic i spokoju zielonych parków.

Do Isfahanu zaglądam przy każdej podróży do Iranu, nie umiem się oprzeć jego magnetyzmowi.

wtorek, 15 listopada 2016

Będąc ostatni raz w Iranie poznałam piękną lekarkę, kobietę trzydziestoletnią, która była mężatką, bez męża i córki. Historia mocno mną poruszyła. Do tej pory nie miałam okazji do poznania ciemnej strony systemu, teraz na własne oczy przekonałam się, jak trudna może być sytuacja kobiety w Iranie.

poniedziałek, 14 listopada 2016

Najwięcej turystów podczas wizyty w Jordanii przyjeżdża do Petry, skalnego miasta ukrytego w czerwonych górach.

piątek, 11 listopada 2016

Na pustynię Wadi Run dotarłam ciemną nocą, niestety drogi jordańskie są czasami dość kiepskie a i po drodze za ciekawe obrazki do zdjęć ;-) Auto zostało gdzieś przy drodze na parkingu a na camping dowiózł mnie szalony Beduin w długiej sukience. Kolacja w namiocie i na zdjęcia miliona gwiazd wkoło campu.


czwartek, 10 listopada 2016

Faceci w Jordanii dzielą się na trzy grupy. Pierwsza ma zadanie wyciągnąć od turystki jak najwięcej kasy. Druga liczy na seks. Trzecia, to Beduini, żyjący z dala od turystyki, przez co zachowujący się normalnie. Osobniki z obydwu pierwszych grup metody działania mają podobne: najpierw niewinne zagadanie, potem komplementy, szukanie wspólnych mianowników, deklaracje bezinteresownej pomocy, towarzyszenie w zwiedzaniu, podróży, oglądaniu itp.

środa, 09 listopada 2016

Erbil (Havler), to szybko rozbudowująca się stolica Kurdystanu, autonomicznego regionu Iraku, miasto oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od linii frontu. Żyją tu razem Kurdowie i Arabowie, nie lubiąc się, ale tolerując. Młoda autonomia dobrze sobie radzi. Kurdystan ma swój parlament i władze, ale waluta jest wspólna z resztą Iraku.


wtorek, 08 listopada 2016

"Pesh" znaczy "przed", "merga" "śmierć". Bohaterskie oddziały Peszmergów mają najtrudniejsze zadnie w tej wojnie. W ich szeregach spotkałam lekarzy, nauczycieli i dziennikarzy. Byli bardzo otwarci i chętni do rozmów, zaprosili mnie też na żołnierski, skromny obiad w kantynie.

niedziela, 06 listopada 2016

Podczas wizyty w Iraku pojechałam do Makhmur, wioski niedaleko Mosulu, wyzwolonej kilka dni wcześniej z rąk ISIS przez Peszmergów. Był tu punkt pomocy dla uchodźców, którzy uciekli w okupowanych terenów.


niedziela, 30 października 2016

W Iraku trwa wojna z ISIS. Od 17 października armia iracka i wojska Peszmergów walczą o odzyskanie Mosulu. Miałam okazję porozmawiać z Peszmergami na linii frontu. 

 

Kilka pytań i odpowiedzi jednego z dowódców w Makhmur. 

 

sobota, 22 października 2016

Kobiety mieszkające na Zanzibarze są piękne. Mają kształtne głowy, ładne buzie i dumną, wyprostowaną postawę ciała. Ubierają się najczęściej w kolorowe chusty, wzorzyste spódnice lub sukienki.

piątek, 21 października 2016

Niewielka wyspa Prison Island leży kilka kilometrów od Zanzibaru. Można na nią dopłynąć szybką łodzią motorową. Na wyspie jest dużo żółwi, niektóre stare jak świat a do tego olbrzymie. Jeden z takich olbrzymów zatrzymał mi się na leżącym na ziemi pasku od torby, kilku facetów musiało pomagać odsunąć kolosa.


 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12
Darmowe liczniki
Instagram