W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Wiejskie życie rumuńskiej wsi w Săpânţa

Săpânţa jest bardzo popularnym miejscem turystycznym i znalezienie taniego noclegu nie jest łatwe. Po nocy przy cmentarzu przeniosłam się w pobliże monasteru Săpânţa-Peri.


Po drodze trafiłam do domu sympatycznej kobietki, która pokazała mi jak tworzy wełniane dywany i kilimy. W środku tradycyjny dom z mnóstwem poduch, kolorowymi garnkami Made in Poland i zdjęciami przodków na malowanych ręcznie kolorowych ścianach. Pod sufitem obrazy świętych. Dywany ręcznie tkane, grube i porządne w cenie ok. 30 eur. Tylko kupować :-) no ale na grzbiecie mi się już dywan nie zmieści, niestety.

Z nowego lokum powędrowałam do słynnego monasteru, najwyższego drewnianego na świecie. Fakt wysoki, drewniany i nic poza tym ciekawego. Po drodze jednak miałam okazję do obserwacji życia wsi rumuńskiej. Trafiłam na drwali, którzy akurat przygotowywali wozy do wyjazdu w las. Znów masywne mechate koniki z czerwonymi pomponami, drabiniaste wozy. Znów bariera językowa nie przeszkodziła w konwersacji :-)

Skorzystałam. Tym sposobem trafiłam na popularny w moich podróżach, wóz drabiniasty. Nie powiem, żebym źle się czuła na nim, może to ja właśnie powinnam nań wrócić i podróżować? :-)

Do Syhotu Marmarowskiego dotarłam bynajmniej nie wozem a autem, ze znanym mi sprzed kilku dni kierowcą. Co za traf, tylko zsiadłam z woza a tu zatrzymuje się auto z człowiekiem, którego znam.

Nie ma na świecie przypadków.

W Syhocie wizyta na poczcie i szybko na kawę mrożoną do pobliskiego pubu. Tu obok siedzą mnie dwie babcie w tradycyjnych strojach, które wpadły na jedno piwko.

Zaraz ruszam na granicę z Ukrainą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


 


czwartek, 22 lutego 2018, dopacanowa

Polecane wpisy

  • Z Ukrainy do Rumunii pociągiem

    No jak zwykle, ledwo zdążyłam na pociąg :-) u mnie nigdy nie ma powoli, zawsze jest szybko. W wagonie wszystkie prycze zajęte, mam przy przejściu na górze, ale

  • Do Lwowa pociągiem

    Sprawdzam połączenie z Przemyśla do Lwowa pociągiem IC (na wyświetlaczu podane, że jedzie do Kijowa). Tłum ludzi na 4 peronie, wkoło kratki, tablice informujące

  • Palestyna. Mur getta

    Rysunki na murze odgradzającym Izrael od Autonomii Palestyńskiej. Getto. Izraelczycy sukcesywnie zabierają ziemię rodowitym mieszkańcom tych terenów- Palestyńcz

Darmowe liczniki
Instagram