W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Do Ziemi Świętej

Rano pobudka, lotnisko, lot i już jestem w Izraelu. Trzy pytania i dostałam niebieską kartkę z wizą - a kto mnie tak straszył, że nie wpuszczą, że osobista, że kilka godzin przesłuchania? 😀 Po wyjściu z terminala uderzenie gorącego powietrza, jak z suszarki! W tył zwrot, na autobus można czekać w chłodnym.

Ciacho za kierownicą i siedzę na pierwszym fotelu. Autobus 485 kursuje co godzinę z lotniska do Jerozolimy, kosztuje 16 szekli, to ok. 16 zł. Koniec trasy przy dworcu w Jerozolimie po czterdziestu minutach przyjemnej jazdy autostradą. Tramwaj za 5,90 i przed oczami Brama Damasceńska i słynna złota kopuła.

Ino obstawiona wojskiem i policją, trzeba do góry, do następnej, Nowej. Też zablokowana, baba z karabinem napiera, wszyscy poddenerwowani. Każą iść do Bramy Jafa. To dalej pod górę, upał niemiłosierny, walizka jakaś cięższa.

Udało się wejść do starego miasta. Pierwsza kawa mrożona, druga, trzecia i w końcu jest hotel. Po drodze stragany z pamiątkami, korytarze, klimatyczne zaułki. Bruk wypolerowany butami przez pielgrzymów, ślisko.

Zaczyna się szabas i wszystko zamykają. Ładnie tu, przypomina mi się tureckie Mardin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


piątek, 28 lipca 2017, dopacanowa

Polecane wpisy

  • Ukraińskie Morze Martwe

    W Syhocie Marmarowskim pospacerowałam deptakiem, wypiłam kawę mrożoną, odwiedziłam pocztę i pojechałam na granicę. Tam ciśnienie mi się podniosło, kiedy po wyjś

  • Wiejskie życie rumuńskiej wsi w Săpânţa

    Săpânţa jest bardzo popularnym miejscem turystycznym i znalezienie taniego noclegu nie jest łatwe. Po nocy przy cmentarzu przeniosłam się w pobliże monasteru Să

  • Jerozolima. Przy Grobie Pańskim

    Ostatni dzień w Jerozolimie zaczął się dość późno. Było już gorąco i plany zobaczenia dzielnicy ultraortodoksyjnych Żydów, musiałam odłożyć na kolejną wizytę w

Darmowe liczniki
Instagram