W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Błękitny Isfahan

Isfahan kojarzy mi się z kolorem błękitnym i nawet chustę, którą noszę będąc w Iranie, dobieram do koloru. Niebieskiego w Isfahanie jest mnóstwo. W kopułach licznych meczetów, w pięknej ceramice i metalowych naczyniach sprzedawanych na bazarze w podcieniach Placu Imama.


Charakterystyczną do tego miasta zastawę stołową rozpoznaję już w innych miastach czy państwach. Jest charakterystyczna, z delikatnymi, ręcznie malowanymi zdobieniami i kunsztownymi motywami.

Piękny jest ten niebieski w Isfahanie...

W Isfahanie można kupić też ręcznie robione bawełniane obrusy- sofre. O drukowanych wzorach. Mogą być okrągłe lub prostokątne, różnych wielkości. W irańskich domach rozkładane są na dywanie i służą za obrusy podczas spotkań rodzinnych.

 

Warte uwagi są też naczynia wykonane z metalu i srebra, można też podpatrzeć jak są wytwarzane- artyści małymi młoteczkami wyczarowują swoje dzieła.

O perskich dywanach nie wspomnę, bo na zakup ręcznie tkanego potrzeba sporo kasy. Jednak nie mają sobie równych- grube, mięsiste i kolorowe. Spokojnie się na takim dywanie można wyspać ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


czwartek, 17 listopada 2016, dopacanowa

Polecane wpisy

  • Lukrowane góry na granicy z Irakiem

    Niestety, co dobre, kiedyś się kończy. Kiedy wyjeżdżałam z Esfahanu padał deszcz, banalnie, ja też jak zwykle. Po wyjeździe z miasta huk, zachwianie kursu szybk

  • Nad Morze Kaspijskie. Iran

    Dwadzieścia godzin w Baku na lotnisku w strefie tranzytowej zlecialo bardzo szybko. Wyspałam się, odpoczęłam i leniwie spędziłam czas. Lot do Teheranu trwał tyl

  • Miasto z piasku. Iran

    Yazd było pierwszym miastem, w którym mogłam się rozejrzeć. Dotarłam tu po blisko dziesięciogodzinnej podróży pociągiem z Teheranu. Zatrzymałam się w kultowym S

Darmowe liczniki
Instagram