W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Szklane piekło

Włócząc się po wieczornym Heracie z zaprzyjaźnionymi fotografami trafiłam do lepianki przy starym minarecie, gdzie w prowizorycznych warunkach wytwarzano piękne szklane naczynia. Lepianka z gliny a w środku piec i pracujący w upale ludzie.


Dach przykryty był gałęziami a uciekający dym tworzył  w środku niebieskie słupy światła. Piec co chwilę dostawał nową porcję bawełnianych gałązek i wybuchał syczącymi płomieniami. Jeden z  jego płonących otworów miał kształt ludzkiego oka, z którego co chwilę sypały się na boki świetliste iskry.

Cisza.

Dźwięki ciężkiej pracy w potwornym gorącu, jaki panował wewnątrz lepianki. Przerywnikiem był syk wody, do której trafiały rozgrzane kawałki szkła i trzaski dobiegające z wnętrza piekielnego pieca.

Na czole starszego mężczyzny, który sprawnymi ruchami z ogniowej kuli tworzył wyszukane kształty butelek, waz i szklanek, ciągle spływał pot. Ręce przywykłe do ukropu metalowego pręta, sprawnie omijając płynne szkło i ogień pracowały bez przerwy.

Oczy przyzwyczajone do błysków i płomieni jedynie na chwilę zatrzymywały się w zadumie. Utkwione w żar wnętrza pieca. Może wtedy w głowie mężczyzny powstawały kształty nowych naczyń, może oceniał postęp swojej pracy.

Cienie na glinianej porowatej ścianie lepianki tworzyły makabryczne kształty, chyba tak może wyglądać piekło.

Będąc ubrana w czador od stóp do czubka głowy ledwo wytrzymałam w środku kilkanaście minut. Pracujący tam starszy pan po wyjściu na zewnątrz stwierdził, że jest mu zimno. Wrócił po chwili do swojej piekielnej lepianki, wydmuchiwać kolejne szklane cudeńka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


czwartek, 14 maja 2015, dopacanowa

Polecane wpisy

  • Ukraińskie Morze Martwe

    W Syhocie Marmarowskim pospacerowałam deptakiem, wypiłam kawę mrożoną, odwiedziłam pocztę i pojechałam na granicę. Tam ciśnienie mi się podniosło, kiedy po wyjś

  • Wiejskie życie rumuńskiej wsi w Săpânţa

    Săpânţa jest bardzo popularnym miejscem turystycznym i znalezienie taniego noclegu nie jest łatwe. Po nocy przy cmentarzu przeniosłam się w pobliże monasteru Să

  • Mali pasterze. Afganistan

    Jednego dnia spotkałam nad ranem na rozległej łące bez trawy, trójkę chłopców. W zimowych czapkach, przewiązanej parcianym sznurkiem kurtce i przewieszonej prze

Komentarze
2015/05/14 12:46:34
niesamowite
(miejsce, swiatlo, zdjecia)
-
2015/05/14 20:03:18
Piękne, niebieskie szkło. Po prostu cudowne. Zawsze bardzo interesowało mnie jak się takie pięknie szklane wyroby tworzy. Chciałam się nawet wybrac do huty szkła, jednak nie miałam jeszcze okazji, w pobliżu nie ma żadnej.
Racja, że to piekło, bo przecież temperatura jest bardzo wysoka, trudno pewnie wytrzymać w takich watunkach, a mimo to ludzie ciężko pracują.
-
2015/05/15 18:39:27
Czesc :) Bardzo fajnie prowadzisz tego bloga, naprawdę jestem pod wielkim wrazeniem jakosci wpisow jakie przygotowujesz :) Jestem ciekawy ile czasu zajmuje Ci napisanie jednego takiego wpisu. Szkoda, ze piszesz je tak rzadko, jednak mam na to sposob :p Zawsze, gdy czekam na kolejny nowy wpis, czytam sobie ktorys z Twoich archiwalnych, niestety rzadko już trafiam na taki, którego wczesniej nie widzialem :p
-
2015/05/16 19:27:33
Świetne zdjęcia. To tak jakbym przeniosła się do innego świata. I pomyśleć, że dla ludzi pracujących w ten sposób od lat ten stan rzeczy oraz ich umysłów pozwala im myśleć, że to gdzie żyją i jak, jest jedynym sposobem na życie. Że ich praca jest tak ważna, że tylko ją chcą a pewnie i muszą wykonywać.
-
2015/05/23 14:40:14
uwielbiam Twojego bloga, mam nadzieje, ze jeszcze dlugo dane mi będzie czytac Twoje swietne wpisy :) Bardzo lubie to robic, zagladam tutaj do Ciebie niemal codziennie, a już na pewno, gdy mam wolny czas i akurat siedze przy komputerze :) Naprawde, gromkie brawa, chyle czola przed mistrzem pióra, hehe :) Mam nadzieje, ze jeszcze dlugo będziesz nas raczyć swoimi pieknymi wpisami :)
-
2015/06/03 22:51:10
świetny blog :) głównie ze względu na wspaniałe fotografie :) życzę dalszych sukcesów ;)
-
2015/06/16 13:21:04
Widzę, że chyba to szkło trochę cie kosztowało. Mam znajoma, która tworzy właśnie obrazy, na szkle i mówiła, że nie jest to takie trudne wystarczy opanować podstawy i coś własnego można już stworzyć. Ja osobiście nie umiem tego robić, ale zawsze podziwiam jak zobaczę coś ładnego.
-
2015/06/21 14:31:46
Miałam kiedyś okazje być w zaprzyjaźnionej fabryce takich szklanych wyrobów i na własnej skórze mogłam się przekonać, że jest to trudne zajęcie. A przecież teraz mamy wiele udogodnień technicznych itd. Patrząc na zdjęcia, mogę tylko podejrzewać ile sił kosztuje wyrób tych piękności rzemieślnika... Ogromny szacunek.
-
2015/06/30 21:02:53
Przepiekne szkło to mało powiedziane - uwielbiam takie rękodzieła! Wszystko wydaje się być wyjątkowe i niepowtarzalne! I chyba o to chodzi - rękodzieła to coś co gwarantuje niepowtarzalność! Sama kiedyś byłam na taki pokazie tworzenia wazonów i innych szklanych cudeniek - dla mnie magia, magia i jeszcze raz magia!
-
2015/07/15 15:52:20
Piękne zdjęcia, w których uchwyciłaś radość jaką sprawia temu człowiekowi jego praca. Trochę mi go żal, bo pewnie większość życia spędził w takich warunkach, ale jednocześnie podziwiam go za swoje oddanie.
Darmowe liczniki
Instagram