W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Świetliki w majańskiej dżunglii

No i jestem.. w magicznej krainie Majów, w słynnym Tikal. Starożytne miasto jest wielkie. Pół dnia oglądania i zobaczyłam tylko część. Piramidy, ołtarze do składania ofiar, grobowce władców... omszałe kamienie. I ten specyficzny zapach mokrych kwiatów, drzew ... prawdziwej dziczy.


Nie lubię gór i łażenia po wysokościach, ale nie odmówiłam sobie przyjemności wspięcia się na jedną z piramid. Widok był oszałamiający- tu przed wiekami działo się wiele..

Majestat. Krwawe dzieje...

Wsłuchiwałam się w nawoływania małp, papug i ... nielicznych turystów. Oddychałam pełną piersią.

Potem szybki marsz do cywilizacji, zrobiło się ciemno zdecydowanie za szybko. Wesołe zielone świetliki towarzyszyły mi w drodze powrotnej, oswajając trochę przerażające ciemności w majańskiej dżungli. W życiu nie widziałam takich wielkich żywych światełek!

Nocleg miałam w pobliskim campie, dwa kroki od bram parku. Podobnie jak i na Borneo, nie spałam wcale, nasłuchując odgłosów płynących niczym z filmu przyrodniczego.

Do ukrytego w gąszczu roślin miasta Majów, wróciłam następnego dnia wczesnym rankiem. Już niespiesznie, swoim rytmem zaglądałam w jego zakamarki. Nie było tak duszno i parno, zdecydowanie lepsza pora na włóczęgę po tropikalnym lesie.

Obserwowałam wielkie mrówki noszące kawałki liści, idące utartą ścieżką, prawdziwą mrówczą autostradą.

Dziwiłam się niespotykanej barwi drzewa, które z daleka wyglądało jak pokryte czystym złotem.

Dotykałam omszałych ruin, steli i ołtarzy.

Współcześni badacze nie odkryli wszystkich piramid miasta Majów- wiele z budowli jest ukrytych. Obrośnięte drzewami wyglądają jak zwykłe pagórki.

Ile jeszcze tajemnic skrywa to miejsce...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


środa, 06 sierpnia 2014, dopacanowa

Polecane wpisy

  • Targ w Chichicastenango

    Jeszcze było ciemno, kiedy wyruszyłam z Panajachel do Chichicastenango na słynny targ. Padało a pierwszym moim pojazdem była odsłonięta paka ciężarówki... w cza

  • Najpiękniejsze jezioro świata?

    Jestem nad, podobno, najpiękniejszym jeziorem na świecie- Lago Atitlan. Dojechałam tu z czterema przesiadkami w pięciu chicken busach.. dobrzy ludzie przekazywa

  • La Antigua Guatemala

    Antigua, to kolonialne miasto uważane jest za jedno z najpiękniejszych w Ameryce Środkowej. Kiedyś było stolicą Gwatemali, teraz stanowi cel dla większości odwi

Komentarze
2014/09/11 09:03:09
Wygląda tajemniczo i bardzo mistycznie. Z chęcią odwiedziłabym to miejsce. Widziałam nawet jeden horror nakręcony wśród tych piramid ;) Ale nie wiem czy odważyłabym się spać w tej dziczy w sąsiedztwie takich pająków!
-
2014/12/30 22:16:47
nie miałem pojęcia, że ta cała struktura jest tak rozbudowana. Zawsze myślałem pewnie przez zdjęcia prezentowane w podręcznikach, że to jeden budynek i już.
-
2015/07/07 14:52:25
Czesc :) Muszę Ci cos przyznac, na początku niestety nie wierzyłem, ze z tego bloga będzie cos więcej, jednak jak bardzo się mylilem, patrzac teraz na Twoje teksty (również te wczesniejsze), wiem w jakim bledzie byłem, tak więc przepraszam, no i muszę Ci przyznac, ze naprawdę masz talent i tworzysz wielce wartosciowe teksty :)
Darmowe liczniki
Instagram