W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Rewolucyjny pociąg z Santa Clara

W Santa Clara oprócz Mauzoleum El Comendante jest też druga pamiątka po rewolucji - resztki pancernego pociągu, którym podczas rewolucji jechali rządowi żołnierze do Hawany. Pociąg został wykolejony w okolicach Santa Clara przez samego Che.


Obok tego pociągu pancernego możemy zobaczyć podwyższenie z buldożerem, którym Che osobiście zniszczył trakcję kolejową. Miejscowi twierdzą, ze buldożer jest jednak inny, nowszy.

Jest też pomnik - kilka ułożonych szyn w kształt  promieni symbolizujących moment eksplozji ładunku wybuchowego na torach. Pomnik stworzył kubański rzeźbiarz Jose Delarra.

Tuż obok torów kolejowych pozostawiono cztery odrestaurowane oryginalne wagony pociągu pancernego. W wagonach znajduje się sporo historycznych zdjęć oraz zachowano kilka egzemplarzy przechwyconej przez rebeliantów broni i ekwipunku wojskowego. 

 

 

 

 

 

 

 


poniedziałek, 16 września 2013, dopacanowa

Polecane wpisy

  • Dzięcięcy boks na Kubie

    ' Kubańscy bokserzy są znani na całym świecie. Od 1972 roku zdobyli 32 złote medale olimpijskie. Najwięcej ze wszystkich krajów na świecie. Zaplecze do treningó

  • Migawki z Havany

    Uwielbiam fotografować hawańskie uliczki, nigdy ich nie mam dość. Tym razem zapraszam na drugą część spaceru po starówce. Wiem, że to egoistyczne podejście, ale

  • Spacer San Lazaro

    Co ma w sobie ta wyspa, że przyciąga mnie do siebie. Już po raz dziesiąty poleciałam do ciepła, słońca i salsy. Mateczka Havana nie była tak gorąca, Varadero ta

Darmowe liczniki
Instagram