W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Miasto Che Guevary

Santa Clara - miasto jednego z najbardziej znanych ludzi kojarzonych z Kuba, Ernesto Che Guevary- dla jednych bohatera a dla innych bandyty. Na własne oczy można tu zobaczyć pilnie strzeżone pamiątki po Che i pociąg, który odegrał ważną rolę w walkach o dzisiejszą Kubę.


Santa Clara, która jest także stolicą prowincji, leży w środkowej części wyspy i od zawsze była ważnym punktem łączącym zachodnią część Kuby ze stolicą w Hawanie oraz wschodem kraju z dawną stolicą, Santiago de Cuba. To dobry węzeł komunikacyjny wyspy, dlatego zdobycie takiego strategicznego punktu, było kluczowym momentem rewolucji kubańskiej.

W mieście znajdują się dwa ważne miejsca poświęcone bitwie i rewolucji: Mauzoleum Pamięci Ernesta Che Guevary (Museo Memorial del Ernesto Che Guevara - wstęp bezpłatny), oraz Pomnik pociągu pancernego (Monumento al Tren Blindado). 

Mauzoleum, to monumentalny pomnik, gdzie spoczywają szczątki Ernesto Che Guevary i jego towarzyszy zabitych w 1967 roku w Boliwii. Po blisko trzydziestu latach od śmierci ciało Guevary ekshumowano i przetransportowano na Kubę, gdzie został pochowany ze wszystkimi wojskowymi honorami. 

Wnętrze jest podzielone na dwie części. Pierwsza, ma kształt groty z wiecznym ogniem i szczątkami Che pod posadzką a druga jako muzeum, z licznymi pamiątkami po bohaterze narodowym Kuby. Nie wolno tu robić zdjęć, wnosić kamer czy komórek. Miejsce odwiedzane bardzo licznie przez wycieczki szkolne.

Wielki monument jest ulokowany na ogromnym placu defilad, na którym odbywają się wszystkie miejscowe patriotyczne uroczystości. Z daleka widać już postać Che stojącą na betonowych blokach. Płyty te, pokryte są płaskorzeźbami i cytatami, które oddają bohaterskie dokonania  El Comendante Che.

 


 

 

 

 

 

 


niedziela, 15 września 2013, dopacanowa

Polecane wpisy

  • Dzięcięcy boks na Kubie

    ' Kubańscy bokserzy są znani na całym świecie. Od 1972 roku zdobyli 32 złote medale olimpijskie. Najwięcej ze wszystkich krajów na świecie. Zaplecze do treningó

  • Migawki z Havany

    Uwielbiam fotografować hawańskie uliczki, nigdy ich nie mam dość. Tym razem zapraszam na drugą część spaceru po starówce. Wiem, że to egoistyczne podejście, ale

  • Spacer San Lazaro

    Co ma w sobie ta wyspa, że przyciąga mnie do siebie. Już po raz dziesiąty poleciałam do ciepła, słońca i salsy. Mateczka Havana nie była tak gorąca, Varadero ta

Darmowe liczniki
Instagram