W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Miasteczko widmo i kostki wieloryba

Nyksund, to senne miasteczko w okolicy Myre w archipelagu Vesterålen. Nazywane jest miastem duchów. Nazwa zasłużona, same dziwne osoby tam spotkałam. Wszędzie pełno kości wielorybów, szczątek łodzi i jakieś tajemne znaki rodem z obrzedów tajemniczej sekty.


Na końcu archipelagu jest miejscowość Stø, z której starym kutrem Leonora popłynęliśmy w kilkugodzinny rejs na wieloryby. Pierwotna wersja wypłynięcia na pełne morze upadła, gdyż morze tego dnia nie było zbyt przyjaźnie nastawione. Zobaczyliśmy za to szczątki wieloryba na jeden z wysepek. Olbrzymia głowa leżała na brzegu od trzech miesięcy, wkoło walały się kości, już objedzone przez ptactwo.

Smutny widok, zdecydowanie wolę żywe istoty.

Podczas tej wyprawy zodiakami (kilkuosobowymi pontonami z silnikiem) na wyspę ze szczątkami wieloryba było mi chyba najzimniej podczas całej wycieczki po Norwegii. Wiatr bez problemu przenikał przez kilka warstw ubrania i nie zważając na to, że czuję się jak lalka matrioszka, kuł swoim lodem.

Woda w morzu mimo swojego pięknego koloru nie była za ciepła. Jeżeli można mówić o jej ciepłocie- miała ok. 3 stopni. Człowiek, który by się w niej znalazł, skończyłby swoje życie w ciągu 3-4 minut.

Taka mokra trumna.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 poniedziałek, 26 sierpnia 2013, dopacanowa

Polecane wpisy

  • Miasto duchów dalekiej północy

    Arktyka, Svalbard, Pyramiden. Kilka godzin statkiem i już jestem w dawnej rosyjskiej osadzie górniczej na Arktyce- Pyramiden. Nazwa pochodzi od podobnego do pir

  • Ptasia wyspa, Runde

    Ależ tu było głośno od ptasich gadek! O każdej porze dnia, czy dnia kłóciły się między sobą przenikliwymi wrzaskami. Jedna z mew chyba mieszkała blisko kota, bo

  • Najpiękniejsza wioska Norwegii

    Reine leży na jednej z wysp Lofotów-Moskenesøy. Według przewodników Reine, to najpiękniejsza miejscowość Norwegii, zgadzam się z tym. Oczarowały mnie cudn

Komentarze
Gość: obroni, *.mtnsat.com
2013/08/26 14:05:30
w norwegii produkuja ubrania, ktore potrafia spowodowac, ze nie cierpi sie w zodiaku z powodu przenikliwego wiatru, zimna i wilgoci - na takie wycieczki naprawde polecam kurtki i spodnie robione przez bergans of norway :)
Darmowe liczniki
Instagram