W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Zimna stolica małej wyspy

Stolicę Islandii, Reykjavik poznałam podczas wieczornych spacerów i całego dnia z moimi polskim znajomym, Irkiem (dzięki za anielską cierpliwość). Niby stolica kraju a można ją obejść w kilka godzin. Polecam widok na miasto z okien dzwonnicy katedry Hallgrimskirkja i spacer portowym nadbrzeżem.

Najdalej na północ położona stolica świata liczy ok. 117 tys. mieszkańców. Nie ma tu tramwajów, metra a ulicę są podgrzewane. Bilet komunikacji miejskiej kosztuje ok. 10 zł. Jednak najlepszym sposobem jest poznawanie tego miasta są własne nogi. Reykjavik leży na półwyspie.

W wielu eleganckich sklepikach można kupić pamiątki ze słynnej wełny islandzkiej, czyli swetry, czapki i szale. W okolicy słynnego deptaku Lakjargata stoi wiele drewnianych domów w stylu norweskim i duńskim, ze ścianami z blachy falistej i kolorowymi dachami. W kilku domach zauważyłam w oknach wypukłe, grube szyby.

Niedaleko parlamentu islandzkiego, budynku z szarego kamienia i jeziorka Tjörnin  z wodnym ptactwem jest mały, biały kościółek.

Niedaleko jest też miejski ratusz, dziwna kompozycja betonu i szkła.

Nie sposób pominąć Harpę, czyli budynek opery. Pod koniec kwietnia tego roku, został uznany przez architektów za najlepszy budynek Unii Europejskiej i porównany do zorzy polarnej.

Jego ściany są złożone z wielu szklanych kawałków, ukształtowanych na wzór sześciobocznych bazaltowych słupów, czyli powulkanicznych formacji skalnych, z jakich  zbudowana jest Islandia. W promieniach słońca Harpa wygląda zjawiskowo, to trzeba przyznać.

Niedługo obok niej stanie nowoczesny hotel jednej ze znanych sieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 30 czerwca 2013, dopacanowa

Polecane wpisy

  • Islandia - wyspa gejzerów i wodospadów

    Islandia kojarzy się wielu z gorącymi źródłami, wodospadami i gejzerami. Nie sposób ich ominąć podczas pobytu na tej pięknej wyspie. Warto pojechać na tzw. Gold

  • Niebo w lodzie

    Jeśli ktoś zawędruje na południe Islandii, koniecznie niech zatrzyma się przy jeziorze Jökulsárlón i poduma nad majestatem natury w mroźnym wykonaniu. Z jeziora

  • Błękitna Laguna Północy

    Wiatry rzuciły mnie tym razem na daleką północ. Islandia, to najbardziej wietrzna wyspa, jaką odwiedziłam. Zobaczyłam tam sporo pięknych krajobrazów, co chwilę

Komentarze
2013/08/09 13:29:11
chłodne to zdjęcie :|
Darmowe liczniki
Instagram