W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Niebo w lodzie

Jeśli ktoś zawędruje na południe Islandii, koniecznie niech zatrzyma się przy jeziorze Jökulsárlón i poduma nad majestatem natury w mroźnym wykonaniu. Z jeziora do morza spływają bryły błękitnego lodu, który się oderwał od czoła największego w Europie lodowca Vatnajokull.

Jadąc od strony Reykjaviku mija się pustynię piaskową... czarną, bo kto powiedział, że pustynia musi być jasna i gorąca. Może być czarna i zimna. Tu wszystko jest inne... nawet pustynny piasek. Momentami wydawało mi się nawet, że zamienia się w srebro, tak się skrzyły brzegi rzeczek i potoków.

Padający w oddali deszcz tworzył nad tym obrazkiem lekką firankę. Widoki aż po horyzont... pusty, z wyrastającą we mgle ośnieżoną górą.

Księżycowe krajobrazy wulkanicznej pustyni, bezludne pustkowia i długa droga, warte są późniejszych widoków. Od strony lodowca do morza płyną błękitne kry, woda ma kolor w różnych odcieniach turkusu, niebieskiego i granatu. Jeśli trafimy na chwilę słonka, wszystko wkoło się błyszczy, jak w bajce. Pogoda, jak na Islandii, zmienia się w ciągu kilku minut. Chmurne niebo da nam za to dramaturgię i mroczne klimaty na zdjęciach.

Tak.

Do tego miejsca warto przyjechać. Lodowcowe jeziorko Jökulsárlón to perełka.

Można popływać po nim amfibią (koszt 3700 ISK za ok. 30 min. przyjemności) lub kameralnie pontonem zodiakiem, wśród trzeszczących brył lodu. Warto też spróbować lodu, czysta bryła, sama natura.

Magiczne miejsce...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

poniedziałek, 17 czerwca 2013, dopacanowa

Polecane wpisy

  • W porcie

    Najwięcej czasu spędziłam w Reykjaviku nad wodą, spacerując i podziwiając wielkie i małe statki. Przy brzegu stały też dwa statki hvalur do połowu wielorybów, n

  • Zimna stolica małej wyspy

    Stolicę Islandii, Reykjavik poznałam podczas wieczornych spacerów i całego dnia z moimi polskim znajomym, Irkiem (dzięki za anielską cierpliwość). Niby stolica

  • Dzień Marynarza w Reykjaviku

    Będąc w Reykjaviku trafiłam na uroczystości z okazji Dnia Marynarza, które zgromadziły w porcie tłumy Islandczyków i turystów. Główne atrakcje święta przygotowa

Komentarze
2013/06/25 14:12:12
robi wrażenie, naprawdę imponujący obraz został ujęty na tym zdjęciu
Darmowe liczniki
Instagram