W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Polski misjonarz na końcu świataW Labuan Bajo od ponad czterdziestu lat żyje i z sukcesami prowadzi swoją działalność polski misjonarz z zakonu werbistów o. Stanisław Wyparło. Wśród okolicznej ludności "Ojciec Stanislawus" zyskał wielkie poważanie i szacunek. Akurat kończy budowę kolejnego kościoła.


 To także dzięki polskim werbistom na Flores jest wielu chrześcijan. O. Stanisław integruje swoimi działaniami wyznawców różnych religii.

 

 

Dzięki jego staraniom powstały tu liczne szkoły, przychodnie i świetlice. Ludzie to doceniają i traktują polskiego księdza z największym szacunkiem.

 

 

Ojciec Stanisław jest jednym z  trzech polskich misjonarzy werbistów, którzy w 1965 roku wyjechali do Indonezji a w ubiegłym roku Prezydent Bronisław Komorowski, odznaczył o. Czesława Osieckiego SVD, o. Tadeusza Piecha SVD i o. Stanisława Wyparło SVD  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

To trudna działalność. W jednym z  największych muzułmańskim kraju głosić chrześcijańskie nauki. Do tego życie w ciągłym zagrożeniu chorobami tropikalnymi.

 

 

Komarów przy domu polskiego księdza jest mnóstwo. Żyje skromnie w jednym pokoju z łazienką.

 

 

Kiedy zapytałam ks. Stanisława, czy wraca do kraju, odpowiedział, jeszcze nie teraz, ma tu dużo do zrobienia i zaraz prowadzi mnie na plac budowy, gdzie powstaje kościół. Z dumą oprowadza, tłumaczy, pokazuje.

 

 

Widać, że wkłada swoje całe serce, w  to co robi, dla ludzi z Labuan Bajo.

sobota, 16 lutego 2013, dopacanowa

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Ewa, *.messagelabs.net
2013/04/15 09:26:29
Niestety, wczoraj ojciec Stanisław Wyparło zmarł w Indonezji, dzisiaj miałby 80 lat.
-
Gość: Krzysztof z Łodzi, *.toya.net.pl
2013/04/19 13:05:30
Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie.

Pani Ewo, a są jakieś materiały Audio i Video z pogrzebu ?
Siostra Dominika z Łodzi putta i szuka jakiś informacji.

Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof z Łodzi
-
2013/04/24 03:58:07
-
Gość: marcinstandowicz1@tlen, *.adsl.inetia.pl
2013/05/23 23:47:26
Miałem zaszczyt wraz z żoną w 2005 r. poznać Ojca Stanisława,niestety już nie uda się wypić wspólnie herbaty ,co było niezapomnianą chwilą podczas tej dalekiej podróży
-
2013/05/25 19:17:33
Dziś na Forum Travelbitu przeczytałam, ze o. Stanisław zmarł na dengę. Kiedy Go odwiedziłam pod koniec lutego na wzgórzu nad zatoką, gdzie mieszkał i budował ostatni kościól, widziałam mnóstwo komarów, dałam Mu spray na komary, który miałam przy sobie. Bardzo był zadowolony z prezentu... gdybym wiedziała... miałam jeszcze zapasowe dwa spraye w hotelu :((
-
Gość: marcinstandowicz1@tlen.pl, *.adsl.inetia.pl
2013/10/31 23:53:12
Witam,ja również miałem zaszczyt poznać ojca Stanisława w 2005 r,miałem nadzieje spotkać się z nim ponownie jeszcze na tym swiecie,był wielką postacią,mam nadzieję do zobaczenia!
Darmowe liczniki
Instagram