W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie. A co przeżył i co widział, blog ten wszystko Wam opowie.
Blog > Komentarze do wpisu

Najdroższa kawa świata jest z odchodów

Podczas pobytu w Ubud odwiedziłam plantacje kawy. Poznałam cały proces powstawania najdroższej kawy świata - kopi luwak, pozyskiwanej z odchodów zwierzaków. Kawa jest smaczna, dla mnie kawowego laika, o lekko kwaskowym posmaku. Wyczuwałam w niej zapach cynamonu, mojej ulubionej przyprawy.


"Kopi" znaczy po indonezyjski kawa, a "luwak" to zwierz, łaskun z rodziny lisowatych - cyweta, który zjada jej ziarna, trawi tylko miąższ, wydala odchody z niestrawionymi ziarnami kawowymi a następnie z jego odchodów po oczyszczeniu powstaje owa specjalna kawa. Zwierzę zjada tylko najlepsze owoce, a przez przejście przez przewód pokarmowy łaskuna ziarna kawy tracą gorzki smak i kawa z nich wytwarzana zyskuje nowy, łagodny aromat. 

 

 

Na plantacji rosły plantacji krzaczki z  różnymi rodzajami kaw. Widziałam rosnącą arabikę i robustę (przyznaję, żadnej różnicy w nich nie zauważyłam).

 

 

Większość była jeszcze zielona, dojrzałe kawowe owoce mają kolor czerwony.

 

 

Na surowo jadalny jest ich słodki miąższ, który tak lubią cywety. Oprócz czerwonych kulek zjadają też inne owoce i warzywa.

 

 

Plantator czeka na codzienna kupę zwierzaka, którą potem dokładnie myją, osuszają i prażą.

 

 

Odchody z kawowymi nasionkami okoliczni mieszkańcy zbierają także w pobliskiej dżungli, od dziko żyjących cywet.

 

 

Tak powstaje najdroższa kawa na świecie, której kilogram kosztuje ponad tysiąc euro.

 

 

Filiżanka kawy kopi luwak podczas degustacji na plantacji kosztuje 70 tyś. rupii, czyli ok. 7 dolarów.

 

 

Za darmo można spróbować zwykłej kawy, kaw smakowych, gorzkiej czekolady i różnych herbat z przyprawami i popatrzeć na smutne cywety siedzące w klatkach.
wtorek, 05 lutego 2013, dopacanowa

Polecane wpisy

Komentarze
2013/02/05 15:43:57
Kawa z odchodów, mniammm...
-
2013/04/26 10:32:26
Najdroższa i najsmaczniejsza... :)
Polecam!
-
2016/01/02 13:16:38
ja bym nigdy tego nie zjadla juz wole zielona kawe do konca zycia dobrazielonakawa.pl . przynajmniej wiem co pije
-
Gość: Jan, *.euro-net.pl
2017/06/08 13:04:27
Ja chyba się zdecyduje na spróbowanie. Kopi Luwak znalazłem na stronie a href=https://swiezopalona.pl/produkt/2011/Indonesia-aceh-gayo-kopi-luwakswiezopalona.pl/produkt/2011/Indonesia-aceh-gayo-kopi-luwak, chodź cena mnie nie cieszy to zaryzykuje :). Dam znać o moich wrażeniach :)
-
2017/06/11 09:24:55
Autor opisuje tutaj kawę Kopi Luwak z chowu klatkowego- co ostatnimi czasy jest dość źle przyjmowane. Na tej stronie można poczytać na temat kawy Kopi Luwak od luwaków żyjących na wolności Wild Kopi Luwak wildkopiluwak.pl/ droższej ale zdaniem koneserów smaczniejszej. Wynika to choćby z innej diety luwaków żyjących na wolności i luwaków z niewoli. Poza tym na wolności to luwaki decyduja które wisienkikawy zjeśc a w niewoli muszą jeść to co przyniesie im człowiek. Tutaj swiezowypalana.pl/pl/p/Wild-Kopi-Luwak-Premium-Arabika-Indonezja/337 można takiego Wild Kopi Luwaka z certyfikatem kupić
-
2019/04/18 14:05:11
Różne rzeczy się o niej mówi, ale chciałabym chociaż raz spróbować, żeby się przekonać, czy jest warta tych pieniędzy.
Darmowe liczniki
Instagram